Zazwyczaj są dwie drogi aby zostać Product Managerem. Jedna to jak ktoś Cię w to wrobi, a druga jak sam się decydujesz nie mając świadomości co robisz.

  1. Zastanów się czy zarządzane produktem jest dla ciebie.  To zajęcie dla osób, które nie boją się być w centrum wydarzeń. Produkt manager nosi na sobie wielką odpowiedzialności, ale nie ma wystarczającej siły w organizacji. Wszystko, co zrobisz to wyłącznie dzięki Twojej sile przekonywania innych. Zacznij od metodologii. Poszukaj w Internecie informacji, poczytaj książki, przygotuj swoje podstawowe narzędzia, które od pierwszego dnia będziesz musiał udoskonalać.
  2. Najlepiej, jeśli posiadasz wykształcenie marketingowe z odrobiną wykształcenia technicznego lub na odwrót. Idealnie, jeśli produkt, którym będziesz się zajmował interesuje cię lub przynajmniej miałeś lub masz z nim stały kontakt. Będziesz potrzebował tego doświadczenia w przyszłości żebyś wiedział, o czym mówią i czego chcą do Ciebie inżynierowie lub technolodzy z twojej firmy.
  3. Musisz posiadać doświadczenie w biznesie. Najlepiej w rozwoju produktu, sprzedaży lub marketingu. Doświadczenie w reklamie I działaniach PR zawsze się przyda. Musisz nauczyć się zarządzać cyklami sprzedaży i cyklami życia produktu. Koniecznie musisz być otwarty na innych ludzi. Muszą Cię lubić kumple z działów R&D, logistyki, zakupów, konstrukcji, produkcji oraz sprzedaży i marketingu a nawet księgowości bez nich samemu nic nie zrobisz.
  4. Jeśli masz MBA to nie zaszkodzi, ale też nie spodziewaj się, że dużo pomoże. Zacznij pracę w dużej organizacji tak na dwa trzy lata. Nigdzie się lepiej tego fachu nie nauczysz niż od starych wyjadaczy. Oni nauczą Cię podstaw, przeczołgają i umoczą w błocie. Innej drogi nie ma traktuj to jako konieczny etap do przejścia, bez niego nie podołasz konkurencji. Dalej będzie już z górki.
  5. Pamiętaj o swoich narzędziach pracy. Bez znajomości Excela na poziomie zaawansowanym możesz mieć kłopoty. Jeśli znasz Visual Basic to usprawnisz sobie pracę i może będziesz miał więcej czasu na administracyjną pracę, której zawsze jest dużo. Świetnie, jeśli masz smykałkę do Power Pointa od dzisiaj to będzie twoje główne narzędzie komunikacyjne z otoczeniem. To tak jak byś musiał nauczyć się nowego języka, w innym Cię nie zrozumieją.
  6. Poczuj się, jako konsultant, zadawaj sobie i innym pytania, cały czas pytaj i zbieraj odpowiedzi. Porozmawiaj z konsultantami o ich pracy, skąd czerpią informację, jak ją analizują. Poznaj klientów, wejdź w ich potrzeby. Zza biurka niczego nie wymyślisz, bądź na pierwszej linii rozmawiaj z klientami, ze sprzedawcami, zobacz jak inni widzą twój produkt. Poznaj produkty konkurencji, rozbierz je na czynniki pierwsze, niezależnie od tego czy są to produkty, czy usługi. Poznaj ich słabe punkty. Wyróżnij się zabłyśnij.
  7. Będziesz potrzebował umiejętności Produkt Managera żeby wykonać swoją robotę i umiejętności konsultanta żeby przekonać do niej oraz do siebie inne osoby. Znajdź sobie własnego guru biznesowego konsultuj z nim swoje pomysły. Co dwie głowy to nie jedna. Staraj się uczestniczyć w kursach i szkoleniach. Nigdy nie zaszkodzi dokształcić się trochę.
    Powodzenia. Mam nadzieję, że choć trochę przybliżyłem Ci, o co w tym wszystkim chodzi.

Niedługo wrócę do tematu i rozwinę niektóre wątki.